Červenec 2013

Ruční výroba je stále důležitá - Kované ploty Lamark

16. července 2013 v 9:18 | Němeček
Přestože se proces výroby kovaných plotů za dobu své existence změnil, podíl ruční práce na výsledném produktu je stále významný. Dodává kovanému plotu žádoucí vzhled podpořený vhodnou barevnou povrchovou úpravou. Při výběru kovaného plotu byste proto měli na podíl ruční práce brát zřetel a dát přednost poctivé moderní výrobě s prvky ruční práce před výrobkem, který klasické "kladivo" ani neviděl.

Kované ploty jsou zde doma

4. července 2013 v 13:44 | Němeček
Oplotit si vlastní dům má v Česku svou dlouholetou tradici na rozdíl od některých evropských států, kde preferují pozemky bez oplocení. A právě kované ploty si zde vydobyly pozici luxusní varianty s vysokou přidanou hodnotou, která navíc se stářím plotu stále narůstá. Dodnes dokreslují kované ploty kouzelné scenérie historických budov nebo prvorepublikových vilek, ale stále častěji se stávají přirozenou součástí nových moderních budov.

Češi znovu objevili kované ploty

1. července 2013 v 6:06 | Němeček
Symbol kvality a umu českého řemesla v podobě kovaných plotů zažívá v posledních letech oprávněný comeback. Luxus, který si v minulosti dopřávala pouze střední a vyšší vrstva české společnosti, je totiž stále dostupnější. Ze své krásy a vysoké užitné hodnoty ale kovaný plot neztratil vůbec nic.


Povolání kováře bylo v Českých zemích vždy vážená profese. Kovář byl považován nejen za silného a zručného řemeslníka, ale i za léčitele a ochránce vesnice před zlými duchy. Zručný kovář byl nezbytným elementem každé středověké vesnice a ve srovnání s ostatními řemeslníky měl vysoké společenské postavení. Kováři nosili zelenou korouhev s oděncem v ostruhách a meč, jejich patronem byl například apoštol Matěj. Historie kovaných plotů má proto u nás dlouhou tradici a kované výrobky se dodnes těší zasloužené oblibě.