Prosinec 2012

Ploty: originál, nebo imitace?

12. prosince 2012 v 8:47 | Miloš
Cena, trvanlivost, vzhled, materiál? Při plánování nového plotu je nutné vzít v potaz vše a vybrat vhodný kompromis, který bude vyhovovat konkrétnímu řešení. Otázkou zůstává - originál, nebo imitace? Podívejme se na jejich výhody a nevýhody.

Plot kamenný


Trvanlivost, odolnost a pevnost činí z kamene jeden z dražších materiálů. Jeho doprava na místo a manipulace s ním také není zrovna nejjednodušší. Na druhou stranu se jedná o výhodnou investici do budoucna - plot vydrží desetiletí. Přírodní kámen je víceméně nezničitelný a dodává okolí domu pocit souznění s přírodou. Řada zájemců o kamenný plot se však rozhodne dát přednost imitaci před originálem a zvolí plot z umělého kamene nebo umělé cihly. Výhodou je nižší cena i váha a s tím spojené nižší náklady na dopravu, není také potřeba budovat pásové základy pod celým plotem. Zvolit můžete také variantu, kdy je plot postaven například z betonu a kamenem pouze obložen. V současné době provádí stavby z umělého kamene řada firem, málokterá však dokáže přírodní materiál dokonale napodobit. Originál je proto výhodnější volbou.

Plot kovaný


Kovaným, ale i kovovým plotům se nedá upřít okázalá elegance a nestárnoucí design. Známe je nejen ze zámeckých parků a zámků, ale i z mnoha rodinných domů a zahrad. Pokud se rozhodnete pro kovaný plot, máte několik možností. Z dílny uměleckého kováře až po levné napodobeniny. Nejlevnější jsou ploty sériově vyráběné, které zakoupíte v hobbymarketech. Ty však podle Miloše Němečka ze společnosti Lamark nabízejí produkty sice za nízké ceny, ale nevalné kvality. "Nabízené ploty jsou opracovány nestandardním způsobem, nejsou ošetřeny žárovým zinkem jako v případě originálu, a koroze tedy na sebe nenechá dlouho čekat. Počítejte s tím, že trvanlivost těchto plotů není standardní jako u originálu.

Oproti tomu firmy, které se na kované ploty specializují, jako například Lamark, poskytují garanci, kvalitní servis a jistotu, že pokud bude něco v nepořádku, specialista se o váš plot postará," říká Miloš Němeček. Někteří výrobci také prodávají ploty z hliníku, a přitom je prezentují jako ploty kované. Imitace dosahují za pomoci barvy, která vypadá stejně jako u kovaných plotů. Není však tajemstvím, že hliníková imitace není tak trvanlivá jako kovaný originál a není ani natolik odolná vůči poškození. Originál opět nabízí více.

Dřevěný plot


Přírodní materiál v podobě dřeva je vítaným doplňkem každé zahrady. Dřevěný plot plní nejen bezpečnostní, ale zejména estetickou funkci. Nejčastěji se vyrábí ze smrkového, borovicového nebo modřínového dřeva, které je jedním z nejlevnějších. Oblíbené jsou však také exotické dřeviny, u kterých však budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vybírat je třeba z tvrdých a odolných dřevin, například dřeva Massaranduba nebo Bangkirai, které je nejrozšířenější a nejdostupnější na našem trhu.

Před pořízením dřevěného plotu přihlédněte také k tomu, že takový plot není bezúdržbový a je potřeba jej pravidelně natírat pomocí speciálních laků a glazur. I dřevěné ploty mají svou imitaci - plastové ploty jsou jejich levnou a prakticky bezúdržbovou variantou. Především v dřívější době však byla paleta barev plastového plotu značně omezena a barvy bylo těžké sladit s domem a jeho okolím. Dnes je výběr barev mnohem variabilnější a plastový plot nabízí dokonce i typicky dřevěnou strukturu povrchu. Estetiku pravého dřeva nedožene, zato vydrží déle. Při výběru mezi originálem a imitací tak záleží hlavně na pohodlnosti majitele.

Živý plot


Živé ploty jsou ozdobou každého domu i zahrady. Výhodou živých plotů je snadné tvarování, estetický a přírodní vzhled, navíc chrání zahradu před hlukem a prašným provozem. Aby byl živý plot krásný, vyžaduje pravidelnou péči: minimálně zalévání, hnojení a zastřihávání několikrát ročně. Než však doroste do požadované výšky a zhoustne, budete si muset nějaký ten rok počkat. Pro živý plot jsou nejvhodnější neopadavé dřeviny jako zimostráz nebo ptačí zob či stálezelený a mrazuvzdorný bambus. Klasickou dřevinou určenou pro živý plot je habr, zejména kvůli jeho rychlému růstu. Habr navíc dobře snáší řez a je celkově nenáročný, jeho listy opadají až na jaře, a je tedy přes zimu neprůhledný.

Živý plot můžete také doplnit kvetoucími okrasnými keři, a plot tím barevně vyladit. Pokud vás vzhled živého plotu zaujal, ale nechcete se o plot starat, můžete zvolit jeho imitaci. Je funkční a zároveň dekorativní, jen se musíte smířit s tím, že váš plot nebude ve skutečnosti až tak "živý". V tomto případě je originál jednoduše nedostižný.

Cenové srovnání


Za metr plastového plotu zaplatíte 1000 - 2500 Kč, u dřevěného plotu je potřeba vzít v úvahu rozměry planěk a mezery mezi nimi, jednoduchý dřevěný plot pořídíte již od 400 Kč za metr. U živého plotu záleží především na rostlinkách, které zvolíte, a také na výšce zakoupených sazenic. Například u habru stojí sazenice ve výšce do 30 cm 15 Kč a do 50 cm 25 Kč. Kvalitní kovaný plot je možné pořídit již od 1000 Kč za metr čtvereční. Ceny jsou však pouze orientační, je potřeba započítat také další náklady jako například cenu základové desky, zhotovení bran nebo branek.

Na co se tedy zaměřit při koupi plotu?


Originální, nebo umělý? Přestože se dnes vzhled imitací díky novým materiálům tomu přírodním přibližuje, originály v sobě kromě jiného nesou určité kouzlo. Při rozhodování o typu plotu tedy nepodléhejte momentálním trendům a nezapomeňte přihlédnout k faktorům, jako je cena, údržba nebo celková estetika. Kamenné, zděné a kované ploty - v případě, že jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, vydrží desetiletí, v případě, že se jedná o jejich imitace a levnější varianty, není možné trvanlivost zaručit. Vzhled a trvanlivost dřevěných a živých plotů závisí zejména na čase, který se jim rozhodnete věnovat.


Výšku plotu volte podle jeho účelu

10. prosince 2012 v 9:52 | Luďa
Plánujete vytvořit designový zahradní prvek, zviditelnit hranici pozemku nebo se chcete skrýt před zraky okolí a hlavně odradit zloděje? Typ plotu a zvolený materiál, ale stejně tak i jeho výška ovlivní podobu, funkčnost, ale i cenu vašeho plotu. Výšku plotu volte především podle toho, k jakému záměru hodláte plot využívat.

Do jednoho metru

Ploty s výškou do jednoho metru plní spíše symbolickou funkci a jsou nenápadnou okrasou - nejčastěji v podobě živých plotů. Vyšší bariéra zbytečně zastiňuje užitkovou plochu záhonů a trávník. Majitelé malých zahrádek nebo otevřených předzahrádek uvnitř města proto často volí živý plot právě v této výšce. Živý plot v blízkosti domu by neměl překročit výšku okenní římsy v přízemí.

Méně než metr a půl

O půl metrů vyšší plot již tvoří jasné ohraničení pozemku, ve výhledu však stále nepřekáží. Pokud bude plot rozdělovat pozemek váš a sousedův, dejte si především pozor, aby plot nepřesahoval výšku, kdy by sousedův pozemek zastínil v takové míře, aby mu mohla vzniknout újma. V této výšce můžete v současné době vidět například řadu dřevěných plotů z masivních fošen.

150 - 180 centimetrů

Plot vyšší než metr a půl má již vysokou vymezovací a prostorotvornou funkci, přesto pohled na dům narušit nemusí. Jedná se o pohledovou a současně bezpečnostní bariéru, která by měla potenciálnímu nevítanému návštěvníkovi zabránit před vniknutím.

"Této výšce je přizpůsobena velká část prefabrikovaných plotů, ale i plotů plastových, dřevěných nebo kovaných, jejichž ochranná funkce je posílena okovanými konci či kovanými špičkami, které kromě toho výrazně plní funkci estetickou," dodal Miloš Němeček ze společnosti Lamark.
Podle odborníků je za ideální výšku plotu možné považovat právě jeden a půl metru, obecně by neměl být vyšší než člověk. Ploty do výšky 1,8 metru, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi a s veřejným prostranstvím, nevyžadují stavební povolení ani ohlášení, postačí územní souhlas či územní rozhodnutí. Pokud je plot vyšší nebo směřuje do ulice, je ohlášení nezbytné.

Nad 180 centimetrů

Říká se, že vysoké ploty dělají dobré sousedy. Pokud se však rozhodnete pro plot s touto výškou, nároky na náklady realizace stavby i na stabilitu konstrukce porostou. Je také potřeba takto vysoký plot ohlásit na stavebním úřadě. Pokud vám ani tato výška nestačí, je vhodné doplnit plot výsadbou živého plotu. Plot vysoký okolo dvou metrů dokáže potenciálního zloděje odradit. Mezi časté materiály těchto typů plotů patří beton nebo kámen, které jsou dominantou již jen svým vzezřením.

Plot také hodně vypovídá o majiteli domu a jeho vztahu ke světu. Nízké ploty či žádné oplocení naznačují velkou otevřenost, pokud je však majitel takového pozemku také chovatelem psů či koček či jiného zvířectva, jedná se z jeho strany o určitou nezodpovědnost. Kamenný plot vysoký kolem dvou metrů naopak naznačuje silnou touhu po soukromí a možná také po exkluzivitě, což však s sebou přináší také nedostupnost a izolovanost.


Módní show LAMARK night se blíží

10. prosince 2012 v 9:46 | Luďa
Krásné dívky v krásných šatech, peníze pro dobrou věc a sváteční atmosféra - přijďte si vychutnat příjemný večer, shlédnout módní kolekci pro období podzim - zima 2012 a také přispět nemocnici v Hradci Králové.

Módní show LAMARK night se bude konat v pondělí 3. prosince 2012 od 19 hodin v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Večerem bude provázet Václav Mašinda, mezi hosty bude také zpěvák Bohuš Matuš a finalistka České Miss 2009 Julie Zugarová. Můžete se těšit také na doprovodný program v podobě vystoupení taneční skupiny T-BASS.

Generálním partnerem módní show LAMARK night je již potřetí společnost LAMARK, český výrobce kvalitních kovaných plotů, vjezdových bran a vchodových branek. LAMARK společně s agenturou Daniela Models pořádají show, která část svého výtěžku pravidelně věnuje na dobrou věc, letos peníze opět poputují k Trombotickému centru IV. interní kliniky Fakultní nemocnice Hradce Králové. "Jsme rádi, že můžeme být partnerem akce, která je nejen zábavná, ale jejíž výtěžek půjde na dobrou věc," říká obchodní ředitel společnosti LAMARK Miloš Němeček.

Módní show proběhne pod záštitou náměstka primátora města Hradce Králové pro rozvoj města PaedDr. Jindřicha Vedlicha, Ph.D. Vstupenky je možné zakoupit také v předprodeji v Informačním centru Hradce Králové a agentuře Daniela Models za 230 (hlediště) a 200 (balkon) Kč.