Od zatracení po návrat na výsluní: Umělecké kovářství a designové kousky z kovu

4. listopadu 2012 v 22:26 | Miloš Němeček
Přízeň kovářství v průběhu dějin klesala a zase stoupala a dnes se kovářství vrací především ve svých uměleckých formách. Na počátku 20. století se objevila celá řada uměleckých stylů, které výrazně ovlivnily i kovářství, druhá světová válka a hlavně socialismus ale umělecké kovářství výrazně utlumily. Renesance pak přišla v 70. letech, kdy se opět začala cenit ruční práce.
Dnes se opět přikláníme k poctivé ruční práci, k přírodním materiálům, k věcem, na kterých je patrný otisk lidské ruky. Umělecké kovářství je tak na vzestupu. Jednoduché kované ozdoby, police, zahradní stoly, lavice, kované ploty - ať už klasické, nebo moderní jsou stále žádanější.
Kov je dnes spojován s neotřelostí a elegancí, proto se ve velké míře stává součástí interiérů, ať se jedná o kuchyně, obývací pokoje nebo jen doplňky. Současné trendy hovoří jasně - kov kombinujte se dřevem nebo sklem, nebojte se popustit uzdu fantazii, nebojte se kov použít i na netradičních místech.
Dnes umělečtí kováři kladou největší důraz na estetiku výrobku, samozřejmě si ale hlídají i kvalitu. Ta by měla být stěžejní hlavně pro kované výrobky, které budou v exteriérech, jako jsou třeba kované ploty. "Kvalitní kovaný plot totiž upoutá nejen elegancí a estetikou, ale zároveň i dlouho vydrží. Proto využíváme zkušeností a znalostí českých kovářů a naše ploty, brány a branky jsou výsledkem poctivé ruční práce," říká například Miloš Němeček ze společnosti Lamark, která se právě na kované ploty specializuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama